Jak zaaranżować mały przedpokój?

Przedpokój jest wizytówką każdego mieszkania, dlatego też warto zaaranżować go zgodnie z panującą modą, ale także w taki sposób, by był on pomieszczeniem funkcjonalnym. Nie jest to łatwe, szczególnie gdy ma się do zagospodarowania niezbyt dużą przestrzeń. Istnieją jednak sposoby, by tego typu pomieszczenie optycznie powiększyć, a także urządzić je z dobrym gustem.

SPOSOBY NA OPTYCZNE POWIĘKSZENIE MAŁEGO PRZEDPOKOJU

Aranżując mały przedpokój należy pamiętać przede wszystkim o tym, by ściany były jasne. Daje to efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Przy tym nie zaleca się używania na ścianach motywów czy wzorów, gdyż tego typu elementy wpływają na jego pozorne zmniejszanie. Bardzo dobrym sposobem jest zamontowanie tu lustra, jak największego, tak by goście i mieszkańcy mogli obejrzeć całą swoją sylwetkę. Dekoracja małego przedpokoju powinna być raczej skromna. Wystarczy kilka małych ozdób, koniecznie w jednym stylu, tak by nie wprowadzać zbędnego zamieszania. Dodatki mogą być w mocnych kolorach np. czerwieniach. Aby powiększyć swój przedpokój należy również pozbyć się z niego jak najwięcej niepotrzebnych rzeczy – koszy, pudełek i drobiazgów zagracających już i tak malutkie pomieszczenie.

PODŁOGA I OŚWIETLENIE W MAŁYM PRZEDPOKOJU

Podłoga oraz oświetlenie to bardzo ważne elementy małego przedpokoju. Zazwyczaj w tego typu pomieszczeniu nie ma okien, więc światło powinno być bardzo jasne lub też nastrojowe – zależnie od gustu użytkownika. Niektórzy fachowcy od aranżacji wnętrz radzą wybierać takie wersje lamp, które posiadają regulowaną siłę natężenia światła. Dobrze, by lampy były zawieszone na ścianie lub bezpośrednio na suficie. Z kolei jeżeli chodzi o podłogę to zaleca się wszelkiego typu materiały odporne na brud, gdyż przedpokój jest pierwszym miejscem w domu, do którego wnosi się nieczystości z zewnątrz. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest np. stosowanie materiału podłogowego w jasnym kolorze, oczywiście dopasowanym do całego pomieszczenia.

MEBLE DO PRZEDPOKOJU

Dobór mebli do przedpokoju powinien być oparty na zasadzie minimalizmu, tak by całe pomieszczenie było jak najmniej chaotyczne. Świetnym rozwiązaniem są gotowe zestawy mebli do przedpokoju. Ostatnio bardzo modne są szafy obrotowe, w których można schować buty czy płaszcz i wystarczy je odwrócić, by mieć łatwy dostęp do każdego przedmiotu. Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest pakowna szafa do przedpokoju lub garderoba do przedpokoju. Meble powinny być wąskie i przylegać do ściany, tak by zajmować jak najmniej miejsca. Świetnym pomysłem jest również np. stylowe krzesło, dzięki któremu swobodnie można zdejmować i zakładać obuwie. Mniej potrzebne sprzęty, nieużywane akurat w danej porze roku warto gromadzić w szafie wnękowej. Oprócz tego odradza się stosowanie dywanów, chodników i wszelkich tego typu ozdobników, gdyż po pierwsze często się brudzą, po drugie zaś powodują wrażenie zacieśnienia tego pomieszczenia. Wszystko w małym przedpokoju powinno być zgodne z minimalizmem i troską o to, by było przestronnie i jak najmniej chaotycznie.

Leave a Reply