Jak urządzić salon z kominkiem?

Kominek jest symbolem domowego ogniska, ogrzewa i rozświetla wnętrze, skupia najbliższych, zachęca do odpoczynku i relaksu i wpływa na nastrój całego domu. Kominki są różne – proste, wytworne, salonowe, wyeksponowane lub wtopione w ścianę. Pasują do każdego wnętrza zarówno do stylu nowoczesnego, tradycyjnego, skandynawskiego i innych.

Przystępując do wystroju naszego mieszkania, często wzorujemy się na aranżacjach, które widzieliśmy w prospektach lub u znajomych. Jest to błąd, ponieważ każde mieszkanie jest inne i podpatrzone u innych rozwiązania powinniśmy traktować tylko jako inspiracje, a nie kopiować je na siłę. Wizytówką każdego domu jest salon. Służy on nie tylko domownikom, ale również do przyjmowania gości, dlatego warto zadbać, aby już od wejścia rzucał się im w oczy wyjątkowością urządzenia.

palenisko

palenisko w kominku

Najczęściej właśnie w salonie montuje się kominek. I tu rodzi się najważniejszy problem. Jak urządzić salon z kominkiem, aby uzupełniał on jego wnętrze i współgrał z całym wystrojem pomieszczenia?

Gdzie w salonie powinien znajdować się kominek?

Zasadniczo każde umiejscowienie kominka jest dobre, jeśli pasuje do układu pomieszczenia. Może być umieszczony centralnie w salonie, po środku głównej ściany, w kącie czy między oknami. Ważne, żeby kształtem i wykonaniem pasował do ogólnego wystroju wnętrza.

Wystrój salonu z kominkiem

Ponieważ salon powinien być przestrzenią atrakcyjną dla wszystkich, dlatego przy rozplanowywaniu umieszczenia kominka i pozostałych mebli, powinniśmy uwzględniać naszą wygodę zarówno wtedy, kiedy przyjmujemy gości jak i wtedy, gdy oglądamy telewizję.

Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby przejście przez salon nie wiązało się z potykaniem o stojące na drodze meble czy leżące kable. Współcześnie buduje się tzw. wnętrza otwarte, w których kuchnia łączy się ze strefą wypoczynkową. Dobrze jest wtedy, poprzez odpowiednie ustawienie mebli, podzielić salon na obszary pełniące różne funkcje np. część wypoczynkowa przy kominku, część telewizyjna i część jadalna.

Część wypoczynkowa

Podstawowe zagadnienie to ustawienie wygodnej kanapy i foteli. W przypadku salonu podzielonego na strefy, nie musimy ustawiać kanapy pod ścianą. Znacznie lepiej będzie wyglądała na środku, tyłem do stołu w części jadalnej, a przodem do kominka. Po jej bokach ustawiamy wtedy fotele. Między nimi umieszczamy stolik kawowy. Warto też zadbać o dekoracyjne oświetlenie kominka.

Część telewizyjna

Znalezienie właściwego miejsca dla telewizora jest bardzo istotne z punktu widzenia urządzenia salonu z kominkiem. Na pewno nie byłoby dobrym pomysłem umieszczenie go blisko kominka, gdyż ma on sprzyjać relaksowi i przyjemnej rozmowie przy kawie, a nie oglądaniu telewizji. Ekran telewizyjny można powiesić na ścianie innej niż ściana kominkowa lub postawić tradycyjny telewizor na specjalnej szafce. Na tej samej szafce możemy ustawić też sprzęt do słuchania muzyki i głośniki. Pamiętać też trzeba o odpowiednim oświetleniu ściany z telewizorem.

Część jadalna

Gdy jadalnia jest częścią otwartej przestrzeni, jej aranżacja powinna być zharmonizowana z pozostałymi częściami salonu, a forma stołu powinna powtarzać formy występujące we wszystkich pozostałych elementach wyposażenia wnętrza.

Stół wraz w krzesłami umieszczamy jak najbliżej części kuchennej i najlepiej jeśli jest oddzielony od niej barkiem, za którym można ukryć bywający w kuchni bałagan. Pamiętajmy o zainstalowaniu nad stołem wiszącej lampy, a jeśli stół jest długi, ładnie będzie wyglądał rząd lamp.

Leave a Reply