Jak praktycznie urządzić niewielkie wnętrza?

Aranżacje małych wnętrz wymagają od nas o wiele więcej wysiłku, niż kiedy urządzamy duże pomieszczenia. Musimy bowiem starannie dobierać każdy mebel tak, aby dany pokój – mimo swojej niewielkiej powierzchni – był wygodny, a przy tym wydawał się przestronny. Oto kilka porad, jak dobierać praktyczne meble do małego mieszkania.

1. Aranżacja kuchni

Kuchnia to z pewnością jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, a mimo to często jest ona dość niewielka. To sprawia, że musimy urządzać ją z rozwagą i z namysłem. Najpierw zastanówmy się, co koniecznie powinno się w niej znaleźć, a co będzie tam zbędne.

mała kuchnia

mała kuchnia

Jeżeli np. zazwyczaj nie robimy zakupów na kilka dni, nie musimy kupować bardzo dużej lodówki, która zajmuje sporo miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest też składany stół, który będziemy stawiać tylko do posiłków, a przez resztę czasu nie będzie nam zawadzał. Pomyślmy też o wiszących szafkach, w których poukładamy sztućce, talerze i urządzenia kuchenne.

2. Wystrój sypialni

Dzięki naszej pomysłowości i wielofunkcyjnym meblom, jakich obecnie produkuje się coraz więcej, nawet niewielkie pomieszczenie uda nam się bez trudu przekształcić we wspaniałą sypialnię.

mała sypialnia

Wszechstronna sypialnia

Świetnym sposobem na oszczędzenie tam miejsca jest zamontowanie szafy wnękowej, która będzie bardzo pojemna, a przy tym praktycznie niewidoczna. Warto poszukać łóżka z wbudowanym schowkiem, do którego schowamy np. zapasową pościel albo ubrania, z jakich aktualnie nie korzystamy. Oszczędzimy też sporo przestrzeni pozbywając się szafek nocnych. Zamiast nich poszukajmy łóżka, które będzie miało szeroki drewniany zagłówek, postawimy na nim lampki nocne, budzik itp.

3. Urządzamy salon

Urządzając niewielki salon pamiętajmy, by jego wystrój dostosować do jego wielkości. Oznacza to, że nie możemy wstawiać tam zbyt wielu mebli, a te, na które się zdecydujemy, powinny być dość niewielkie.

Warto wybierać zwłaszcza niskie meble, dzięki którym pokój będzie sprawiał wrażenie wyższego i większego. Pamiętajmy, by fotele, kanapy, czy stoliki w naszym salonie były jak najbardziej funkcjonalne. Z pewnością wspaniale sprawdzą się tam przykładowo stoliki z szafkami czy pufy ze schowkami.

Niski narożnik do salonu

Niski narożnik do salonu

Leave a Reply