Pokój dzienny z sypialnią. Jak go urządzić, żeby był funkcjonalny i przytulny?

Choć urządzenie sypialni to duże wyzwanie, to przed jeszcze trudniejszym zadaniem stają osoby, które muszą wydzielić miejsce do spania w pokoju dziennym. Bardzo często metraż mieszkania, które zajmujemy, jest tak niewielki, że nie możemy sobie pozwolić na przeznaczenie jednego pokoju na sypialnię. Zmuszeni jesteśmy więc urządzić pomieszczenie, które będzie spełniało dwie funkcje: za dnia będzie salonem służącym do odpoczynku i przyjmowania gości, a w nocy stanie się sypialnią. Jak to zrobić, żeby połączyć funkcjonalność i estetykę?

Łączymy salon z sypialnią

Salon i sypialnia w jednym

Salon i sypialnia w jednym

Większość polskich rodzin zamieszkujących w blokach nie może sobie pozwolić na wydzielenie na sypialnię osobnego pokoju. Kiedy z dwójką dzieci zamieszkujemy w dwupokojowym mieszkaniu, musimy zadowolić się miejscem do spania w pokoju dziennym.

Nie musi to jednak oznaczać ani katorgi, ani salonu, który nie nadaje się do przyjmowania gości. Wystarczy, że urządzając pokój, weźmiemy pod uwagę jego nietypową funkcję i od początku zadbamy o to, żeby dobrze spisywał się w pełnieniu i jednej, i drugiej roli.

Pokój dzienny z sypialnią, czyli kanapa w roli łóżka

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w polskich mieszkaniach jest zakup kanapy, która ma funkcję spania.To bardzo praktyczne rozwiązanie. Za dnia sofa posłuży nam do oglądania telewizji czy przyjmowania gości, na noc zamieni się w miejsce do spania.

kanapa do spania

kanapa jako łóżko

Wybierając sofę, która ma być również łóżkiem, zwracajmy uwagę na to, żeby była nie tylko ładna, ale też wygodna. Po rozłożeniu kanapa powinna być równa i w żadnym miejscu nie wbijać się w ciało. Dobrze też, żeby lekko i bez problemu się rozkładała – inaczej szybko odczujemy bóle w kręgosłupie.

Inny pomysł na pokój gościnny

Innym rozwiązaniem, które możemy zastosować w salonie, który ma również pełnić funkcję sypialni, jest wydzielenie osobnej strefy do spania. Zdarza się, że pokój jest jeden, ale na tyle duży, że jego kawałek da się oddzielić parawanem czy biblioteczką i w ten sposób stworzyć miejsce, w którym możemy postawić łóżko i cieszyć się kącikiem sypialnianym.

Leave a Reply